EVENIMENTE

Pentru două zile, Deva devine capitala jazz-ului din România

Primăria Municipiului Deva și Centrul Cultural „Drăgan Muntean” organizează a șaptea ediție a festivalului Deva Jazz Fest. Este un eveniment cultural internațional dedicat iubitorilor de jazz din întreaga țară.
Festivalul se va desfășura în perioada 24-25 august 2024, în Parcul Cetate Deva.

Deva Jazz Fest 2024 va fi o ediție de excepție, prin participarea unor artiști renumiți din USA, Danemarca, Italia, Maria Britanie și România. Festivalul își propune să ofere o platformă pentru diverse stiluri, de la jazzul clasic la cele mai noi forme de exprimare artistică asigurând diversitatea deja recunoscută a evenimentului de la Deva.
Lineup-ul ediției din acest an este format din nume consacrate precum: INDRA RIOS – MOORE (USA/DK), GIACOMO TURA & THE FUNKY MINUTES (IT), ROSIE FRATER TAYLOR TRIO (UK), MIKE VLAHOPOL (RO), VANDERCRIS (RO), NONCONFORMIST ANTOLOGY (RO), STEEL BLUES (RO).
Deva Jazz Fest 2024 este un festival în care pe lângă concerte oferim și în această ediție celor interesați activități și momente care întregesc manifestarea, realizând acea contopire a unor elemente eterogene aparținând unor arte diferite (literatură, muzică, pictură, fotografie, dans etc.).

Concerte matinale la Deva Jazz Fest 2024
În prima parte a zilei, în Parcul Cetate Deva vor avea loc de la ora 11:00, concerte matinale. Acestea vor fi susținute de talentați muzicieni de jazz locali ce formează grupurile Deva Jazz 2024 și Old Band Deva. Stiluri și modalități variate ce reprezintă diferite perioade din istoria jazz-ului vor putea fi ascultate de amatorii de jazz prezenți la filigoria din parc.

Workshopuri
Pe lângă concertele matinale, au loc workshopuri și ateliere muzicale pentru copii, susținute de artiști și moderatori. Cei interesați vor lua contact pentru prima dată cu instrumente precum: tobe, percuții, claviaturi sau chitară.
De la ora 12:00, în fiecare zi, pe durata festivalului, Gabriel Hărăguș, Zoltan Turi și Luca Stan prezintă informații și exemplifică cum se cântă la aceste instrumente.

Expoziție de pictură
Și în această ediție, artiști vizuali de la Galeria ,,Forma”, care fac parte din Filiala Deva a U.A.P. vor prezenta lucrări într-o expoziție colectivă. Curatorul acestui moment din festival va fi John Pîrva, artist plastic, președintele filialei.
Mike Vlahopol își prezintă chitarele construite de el
În prima seară a festivalului, în premieră la Deva Jazz Fest 2024, muzicianul Mike Vlahopol își va prezenta chitarele construite de el. Publicul va afla cum se realizează o chitară, tehnicile și materialele folosite pentru aceasta, exemplificând muzical care sunt calitățile acestor instrumente unice.

Expoziție de fotografie
Artiști fotografi care fac parte din Asociația Artiștilor Fotografi Hunedoreni își stabilesc timp de două zile locul de întâlnire a iubitorilor artei fotografice la Deva Jazz Fest 2024. Lucrări de mari dimensiuni vor fi expuse pe aleea de la filigorie, măiestria fotografilor depășind așteptările cu care sunteți obișnuiți. Expoziția se numește ,,Ante Portas 6” și va avea curator pe Grigore Roibu, recent premiat de către Național Geographic pentru o lucrare realizată în Ținutul Pădurenilor.

Lansare de carte
Neobositul Radu Lupașcu, redactor șef al revistei online ,,Arta sunetelor” va prezenta publicului prezent la Deva Jazz Fest 2024 ultima apariție editorială din colecția ,,Interviuri rock”. Va fi volumul 6, cu nume sonore din rock-ul național și internațional cu păreri despre situații și momente importante din cariera lor. Colecționarii vor putea achiziționa această carte.
Acest eveniment cultural-artistic menține Deva pe harta orașelor culturale unde muzicienii aduc spiritul liber al creativității artistice. Arta în care libertatea de exprimare constituie esența existenței ei va fi reprezentată aici prin evoluția unor artiști desăvârșiți care au demonstrat în cariera lor că sunt personalități influente pe scena muzicii de jazz la nivel mondial.
Primăria Municipiului Deva și Centrul Cultural „Drăgan Muntean”, invită locuitorii și turiștii să se bucure de un weekend cu muzică de calitate, cu artiști profesioniști ce vor oferi momente culturale de excepție, dând astfel oportunitatea tuturor de a se bucura de vraja jazz-ului într-un cadru deosebit, în parcul de la poalele cetății Deva.

Evenimentul va fi prezentat de Mircea Goian.

Centrul Cultural „Drăgan Muntean” Deva

330152 Deva, Piața Unirii nr. 4